Jak przywrócić blask karoserii samochodu?

/

Ozdobą dla każdego auta będzie lśniący lakier. Jednak utrzymanie go w dobrym stanie wcale nie będzie takie łatwe. Z czasem, gdy dojdą również warunki atmosferyczne, mycie szczotkami zarysowania na pewno się pojawią, a ich usuwanie będzie trudne.

Powłoka lakiernicza składa się z trzech warstw. To standardowa forma stosowana przez producentów. Pierwsza to podkład, który ma chronić przed korozją, na to idzie wersja bazowa z kolorem, a potem jeszcze ostateczna bezbarwna warstwa, która będzie dawać połysk oraz sprawi, że uda się ochronić karoserię przed uszkodzeniami. Z czasem warstwa lakieru zużywa się po kilku latach powstają liczne hologramy, ryski widoczne szczególnie pod światło. Pojawienie się otarć czy zarysowań czy zmatowień to rzecz oczywista.

W jaki sposób przywrócić blask na lakierze?

Dokładne umycie samochodu

Na samym początku trzeba sobie powiedzieć, że korzystanie z automatycznej myjni nie jest dobrym rozwiązaniem. Po takim myciu auto jest pozornie czyste, ale w zakamarkach może się pojawiać również brud. Zanieczyszczone szczotki mogą rysować lakier, by unikać przykrych niespodzianek. Do tej drugiej opcji warto odpowiednio się przygotować. Dobrze będzie używać ściereczki, lub rękawicy z mikrofibry zamiast szczotki czy gąbki, gdzie pojawiają się drobinki piasku, które gwarantują nam ryski na aucie a tego właśnie chcemy przecież unikać. Myjąc auto zawsze idziemy od góry do dołu, oczywiście korzystamy z mycia na dwa wiadra a więc w jednym czysta woda, gdzie będzie się płukać ściereczkę z brudu.

Lśniący lakier

Dobór odpowiedniej pasty – polerowanie

Nim rozpocznie się woskowanie lakieru będzie trzeba pomyśleć o polerowaniu z użyciem miękkiej szmatki i dobrej pasy. Dobór zależeć będzie od stopnia zużycia, zniszczenia na lakierze. Na rynku są różne produkty, które mają gradację w różnej formie. W ten sposób można nabłyszczać karoserię, konserwować lakier. Jeśli jesteśmy amatorami lepiej będzie się decydować na stosowanie lekkościernej pasty, ponieważ wtedy nie musimy się obawiać, że dojdzie do zniszczenia w trakcie polerowania.

Woskowanie

Polerowania to proces poprzedzający woskowanie. Jest to żmudna praca, która będzie zajmować sporo czasu. Wykonując takie prace trzeba poświęcić wiele godzin, by karoseria wyglądała doskonale. Gdy nasze auto będzie dobrze wypolerowane woskowanie będzie takim etapem wykańczającym, który sprawi, że estetyka auta będzie perfekcyjna, dodatkowo dojdzie do zabezpieczenia lakieru, potem jego czyszczenie będzie już łatwiejsze.