Które stacje benzynowe mają najlepszej jakości gaz? (Top 5 Best)

/

Kupując paliwo do samochodu, wiele decyzji podejmujesz na zasadzie autopilota. Często wybierasz miejsce tankowania na podstawie tego, gdzie jesteś i co jest dla Ciebie wygodne. Ten proces myślowy może jednak zaszkodzić silnikowi Twojego samochodu.

Choć większość stacji paliw czerpie paliwo z tego samego źródła, stacje Top Tier mają formułę zawierającą detergenty, inhibitory korozji i reduktory tarcia, które mogą wydłużyć żywotność silnika Twojego samochodu.

W tym pomocnym przewodniku wyjaśniamy, co to jest stacja benzynowa Top Tier i wskazujemy pięć najlepszych stacji do wyboru. Na początek przyjrzyjmy się, jakie stacje benzynowe warto wybierać.

Najlepszą jakość gazu oferują następujące stacje benzynowe:

  • Shell
  • Costco
  • Mobil
  • Chevron
  • Sinclair

W dalszej części artykułu znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat każdej z tych stacji benzynowych. Najpierw jednak przyjrzyjmy się definicji gazu z najwyższej półki.

Zawartość pokaż Co to jest gaz najwyższej klasy? Jak rozumieć poziomy oktanowe? 5 stacji benzynowych z najlepszej jakości paliwem 1. Shell 2. Costco 3. Mobil 4. Chevron 5. Sinclair

Co to jest gaz Top Tier?

Jeśli stacja benzynowa otrzymuje oznaczenie Top Tier, masz pewność, że paliwo osiągnęło określony standard wydajności. Aby otrzymać oznaczenie Top Tier, należy spełnić następujące wymagania:

  • Firma stosuje paliwo Top Tier we wszystkich punktach sprzedaży detalicznej.
  • Wszystkie gatunki gazu zawierają także zatwierdzony dodatek detergentowy.
  • Paliwo jest wolne od wszelkich dodatków metaloorganicznych, które mogłyby zaszkodzić pojazdowi, takich jak MMT lub ferrocen.

Łącznie w całym kraju jest ponad pięćdziesiąt marek, które spełniły normy Top Tier, więc prawdopodobnie w Twojej okolicy jest kilka stacji do wyboru. Czy warto poświęcić czas na znalezienie tych marek i potencjalnie wydać trochę więcej pieniędzy? Odpowiedź brzmi: tak!

Organizacja Consumer Reports przeprowadziła badania, które pokazały, jak cenne jest to paliwo. Podczas oceny silnik pracował non stop przez 1000 godzin, co odpowiada około 4000 mil podróży. Na koniec silnik został zdemontowany, aby przyjrzeć mu się bliżej. Gaz Top Tier pozostawił po sobie 19 razy mniej osadów węglowych w porównaniu z paliwem konwencjonalnym. Czy nie jest to dla Ciebie warte kilku dodatkowych groszy za galon?

Zrozumienie poziomów oktanowych

Ważne jest, aby nie mylić wymogów normy Top Tier z poziomem oktanów. Podczas tankowania masz do wyboru kilka opcji i różnych uchwytów. Niektórzy mówią o zwykłej, inni o premium, ale która z nich jest odpowiednia dla Twojego samochodu?

Jedyną różnicą między nimi jest liczba oktanowa. Ta cenna liczba ilustruje poziom wydajności paliwa. Odnosi się do ciśnienia, jakie może wytrzymać paliwo, zanim dojdzie do jego zapłonu. Im wyższa jest liczba oktanowa, tym więcej paliwa jest w stanie wytrzymać, co przekłada się na większą moc.

Zwykły gaz ma liczbę oktanową 87, natomiast za paliwo premium uważa się wszystko powyżej 90. Niektóre pojazdy wymagają stosowania gazu premium, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z wydajnością. Zawsze najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, jakie są zalecenia.

Można zwiększyć liczbę oktanów, ale nie ma takiego powodu. W rzeczywistości, jeśli użyjesz poziomu oktanowego wyższego niż zalecany, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego dbaj o zdrowie silnika, wybierając stacje paliw Top Tier.

RELATED: Jak pozbyć się zużytej benzyny

5 stacji benzynowych z paliwem najlepszej jakości

1. Shell

Ta firma istnieje od ponad stu lat. Można się założyć, że w tym czasie Shell i jego pracownicy wiele się nauczyli o paliwach.

Shell stosuje benzynę wzbogaconą azotem, na którą warto wydać więcej. Pomaga ona usuwać osady, które gromadzą się w silniku, a także hamuje ich dalszy rozwój.

2. Costco

W Costco można kupić prawie wszystko i to w ilościach hurtowych. Jednak od 1995 r. firma ta sprzedaje również benzynę. Paliwo Costco jest uważane za gaz najwyższej klasy, a ponadto jest produktem Kirkland Signature, co wiąże się z jeszcze większymi obietnicami.

Najlepszą rzeczą w kupowaniu paliwa w Costco są oszczędności, jakie można uzyskać. Oczywiście, aby tankować paliwo, trzeba mieć członkostwo, ale w niektórych miejscach można zaoszczędzić nawet 20 centów na galonie. Te oszczędności z czasem się sumują.

RELATED: Jak długo wytrzymuje benzyna w szczelnie zamkniętym pojemniku?

3. Mobil

Od dziesięcioleci Mobil jest jednym z czołowych dostawców benzyny klasy Top Tier. Aby było jeszcze lepiej, w 1999 roku firma połączyła się z Exxon i powstała jako Exxon Mobil. Obecnie dostawca ten jest jednym z największych na świecie.

Sekretem paliwa jest tzw. Mobil Synergy. Ta unikalna formuła zawiera dziewięć różnych dodatków. W paliwie znajdują się inhibitory korozji, modyfikatory tarcia, trzy detergenty i wiele innych substancji, które współpracują ze sobą, aby zapewnić zdrowy i szczęśliwy silnik.

4. Chevron

Chevron pojawił się na rynku w 1879 roku. Firma stała się również znana dzięki reklamom z gadającym samochodem.

Ważne jest jednak to, co kryje się za stosowanym paliwem. Chevron stosuje Techron, który jest opatentowaną mieszanką dodatków do paliwa. Firma gwarantuje, że dodatki te współpracują ze sobą, aby zapobiegać odkładaniu się nagaru i rozkładać wszystko, co znajduje się obecnie w silniku.

5. Sinclair

Jedenaście firm naftowych połączyło się w 1916 roku, tworząc Sinclair Oil and Refining Corporation. Ponad sto lat później w całym kraju można znaleźć ponad 1000 stacji Sinclair.

Co sprawia, że gaz Sinclair jest wyjątkowy? Firma stosuje paliwo Dinocare, zawierające kilka dodatków zwiększających wydajność silnika. Dodatki te mają za zadanie zoptymalizować zużycie paliwa, zmniejszyć ilość osadów w silniku i obniżyć roczne koszty utrzymania.

Mając na uwadze wszystkie te informacje, można zauważyć, jak cenny jest wybór najlepszej jakości gazu dla swojego pojazdu. Poświęć dodatkową minutę na znalezienie dostawcy, który stosuje gaz klasy Top Tier, a Twój silnik będzie Ci za to wdzięczny.