Ignoruj wyszczerbienia i pęknięcia przedniej szyby na własne ryzyko, poradnik

/

Jedź wystarczająco długo, a na pewno natkniesz się na chip lub pęknięcie w przedniej szybie.

Czasami jest to spowodowane przez ciężarówkę przewożącą żwir, czasami rana znajduje się po stronie pasażera. Niezależnie od przypadku, ignorowanie blizny nie jest najlepszym rozwiązaniem.

"Uszkodzona przednia szyba nie jest czymś, co powinieneś odkładać na później" - powiedziała Melina Metzger, menedżer ds. public relations w Safelite AutoGlass. "Szyby przednie są istotną częścią integralności strukturalnej pojazdu, a uszkodzone szkło ogranicza widoczność".

Podobnie jak w przypadku przebitej opony, przednia szyba może być czasami naprawiona zamiast wymieniana. Rodzaj, rozmiar, głębokość i lokalizacja uszkodzenia decydują o tym, jaka usługa jest wymagana.

Decyzja o tym, czy naprawić czy wymienić, zależy od kilku kluczowych czynników, mówi Metger.

Czy jest mniej niż trzy uszczerbienia? Czy krawędź przedniej szyby jest nieuszkodzona? Czy uszkodzony obszar jest mniejszy niż banknot dolarowy? Czy uszkodzony obszar znajduje się poza linią wzroku kierowcy?

Ignorowanie wyszczerbiony lub pęknięty przedniej szyby tylko stwarza więcej problemów. Wilgoć, brud i owady mogą zanieczyścić odsłonięty obszar, rujnując przednią szybę, która kiedyś nadawała się do naprawy.

"Małe odpryski na przedniej szybie mogą przekształcić się w duże pęknięcia" - mówi Metzger. "Uszkodzenia mogą się powiększyć i wymagać pełnej wymiany szyby, co jest prawdopodobnie droższe niż naprawa".

Metzger zaoferował następujące wgląd o szybach czołowych i wybór eksperta do naprawy lub wymiany:

-Zimna pogoda może rozszerzyć pęknięcia i doprowadzić do pełnej wymiany przedniej szyby. Nawet mały chip może zmniejszyć integralność strukturalną szyby.

-Nieprawidłowe dopasowanie i tanie materiały mogą spowodować przednią szybę, aby nie podczas wypadku rollover. Wszystkie zanieczyszczenia i poprzednie formowanie muszą być wycięte z ramek szyby przedniej, aby zapewnić dopasowanie.

Sprawdź, czy firma ubezpieczeniowa nie oferuje bezpłatnych napraw. Ponieważ jest to szybkie i stosunkowo niedrogie, firmy ubezpieczeniowe często zrzekają się udziału własnego w kosztach naprawy szyby przedniej.

Uszkodzona szyba przednia może ograniczyć widoczność, przyczynić się do wypadków i zwiększyć rozmiar obrażeń. W razie wypadku, strukturalnie zdrowa szyba przednia umożliwia prawidłowe działanie poduszki powietrznej pasażera i minimalizuje upadek dachu.

Zapytaj o gwarancję, a ich metody przechodzą państwowe kontrole pojazdów. Jeśli bierzesz pojazd w leasing, zapytaj, czy ich naprawy/wymiany spełniają standardy zwrotu leasingu.