Utrzymuj akumulator w stanie gotowości przez całe lato

/

Ekstremalne upały, podobnie jak silne mrozy, stanowią ogromne obciążenie dla akumulatora Twojego samochodu.

Pewnego dnia po pracy dzieje się to samo: Kluczyk nie chce otworzyć drzwi. A kiedy już uda Ci się wejść do kabiny, słyszysz to charakterystyczne kliknięcie.

Twój akumulator padł, wyczerpany przez stres związany z niekończącym się letnim upałem.

Można tego uniknąć dzięki wizycie w zaufanym serwisie, gdzie specjaliści sprawdzą układ elektryczny i sam akumulator.

"Wielu kierowców myśli, że zimna pogoda niszczy akumulator, ale to właśnie upał jest początkiem jego upadku" - mówi dr Christian Rosenkranz, wiceprezes ds. inżynierii w Johnson Controls Power Solutions, producenta akumulatorów samochodowych różnych marek.

W dzisiejszych czasach akumulatory samochodowe mają za zadanie znacznie więcej niż tylko pomóc w uruchomieniu silnika. Muszą również zasilać system nawigacyjny, ładować telefon komórkowy, obsługiwać kamerę cofania i umożliwiać działanie całej gamy udogodnień XXI wieku.

akumulator

Pod maską robi się gorąco. Naprawdę gorąco. A to stanowi duże obciążenie dla akumulatora, zwłaszcza w czasie letnich fal upałów.

Rozważmy jazdę w korku lub w zwolnionym tempie, kiedy silnik generuje mniej energii, a sam alternator nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania pojazdu na energię elektryczną. Właśnie w takich momentach Twój akumulator jest zmuszony do wzmożonej pracy.

Dzień za dniem zbiera swoje żniwo.

Johnson Controls Power Solutions oferuje kilka wskazówek i porad, które pomogą Twojemu akumulatorowi w jego optymalnej eksploatacji.

  • Poproś swojego doradcę serwisowego o sprawdzenie zdolności akumulatora do utrzymania energii i ocenę jego ogólnego stanu. Taka diagnoza powinna dać Ci znać, czy będziesz w stanie przetrwać lato.
  • Najlepsza jest zawsze konserwacja zapobiegawcza. Układ ładowania pojazdu powinien być sprawdzany co trzy miesiące lub przy każdej wymianie oleju. Twoje centrum serwisowe może nawet obejmować wielopunktową kontrolę wraz z wymianą oleju; kontrola ta będzie prawdopodobnie obejmować stan akumulatora i układu ładowania.
  • Akumulatory czasami dają subtelne ostrzeżenia, że ich stan się pogarsza. Trudności z uruchomieniem silnika, słabe światło reflektorów i osprzęt elektryczny (np. wolniej niż zwykle podnoszone i opuszczane szyby) to oznaki słabego akumulatora lub problemu z układem elektrycznym.
  • Korozja zabija. Rdza i skorupa na zaciskach może zmniejszyć wydajność akumulatora Twojego pojazdu. Korozja przyspiesza w wysokich temperaturach, dlatego latem konserwacja akumulatora ma kluczowe znaczenie. Nie pozwól, aby korozja gromadziła się na zaciskach.