DOHC vs. SOHC - różnice wyjaśnione (który jest lepszy?)

/

Jeśli szukałeś nowego samochodu i patrzyłeś na dane techniczne silnika, to zapewne zauważyłeś, że często pojawiają się tam takie oznaczenia jak SOHC lub DOHC.

Ale co oznaczają te oznaczenia? Oba terminy są używane w odniesieniu do wałka rozrządu. Pomiędzy tymi dwoma typami układów występują pewne istotne różnice.

Zanim zdecydujesz, czy wybrać silnik DOHC czy SOHC, musisz zrozumieć, co one oznaczają i jak działają. Na początek

Spis treści pokaż SOHC VS DOHC - na czym polega różnica? Silnik SOHC Silnik DOHC Który wybrać - DOHC czy SOHC? 1. Osiągi 2. Oszczędność paliwa 3. Koszty naprawy 4. Płynność działania SOHC I DOHC FAQ Który silnik jest lepszy SOHC czy DOHC? Jakie są zalety układu DOHC? Czy silnik SOHC jest dobry? Jak sprawdzić, czy mam silnik DOHC czy SOHC?

SOHC VS DOHC - jaka jest różnica?

Różnica między silnikiem SOHC a DOHC polega na liczbie wałków rozrządu w silniku samochodu. SOHC oznacza, że jest jeden wałek rozrządu, a DOHC oznacza, że są dwa wałki rozrządu.

  • SOHC = Single Overhead Camshaft (pojedynczy górny wałek rozrządu)
  • DOHC = podwójny wałek rozrządu.

W silnikach DOHC najczęściej na każdy cylinder przypadają 2 zawory wlotowe i 2 zawory wylotowe, zamiast 1 zaworu wlotowego i 1 wylotowego w silniku SOHC. Zwiększa to osiągi.

Istnieją także pewne różnice między nimi, jeśli chodzi o osiągi i inne aspekty; sprawdźmy je:

Silnik SOHC

SOHC to skrót od angielskiej nazwy single overhead cam. Ten typ silnika ma tylko jeden wałek rozrządu umieszczony w głowicy silnika. W silniku SOHC najczęściej występuje jeden zawór ssący i jeden zawór wydechowy.

Silnik DOHC

DOHC to synonim słowa dual overhead cam, co oznacza, że dwa wałki rozrządu obsługują zawory wydechowe i dolotowe. Silnik ma jeden kolektor, ale dwa drążki krzywkowe. W przeciwieństwie do silnika SOHC, w silniku DOHC jeden wałek rozrządu obsługuje zawory wlotowe, a drugi zawory wylotowe. Wałki rozrządu są często połączone ze sobą krótkim łańcuchem, ale czasami pasek rozrządu owija się wokół obu kół zębatych.

RELATED: Silnik samochodowy V6 a silnik V8 - jaka jest różnica?

Który wybrać - DOHC czy SOHC?

Skoro znasz już różnicę między silnikiem SOHC a DOHC, który z nich powinieneś wybrać i jakie są wady i zalety tych silników?

W rzeczywistości istnieje wiele różnic między nimi, o których należy wiedzieć.

1. Osiągi

Główną różnicą między silnikami DOHC i SOHC są osiągi. Podwójne wałki rozrządu często generują więcej koni mechanicznych, dlatego też są często montowane w nowszych samochodach.

Dzieje się tak dlatego, że w silnikach DOHC często stosuje się 4 zawory na cylinder, a nie jeden dolotowy i jeden wydechowy, jak w silnikach SOHC.

Starsze samochody nie miały takiego zapotrzebowania na osiągi, dlatego wystarczał im jeden wałek rozrządu.

2. Oszczędność paliwa

Ze względu na liczbę zaworów w cylindrze silnik z dwoma wałkami rozrządu często ma lepszą wydajność paliwową niż silnik z jednym wałkiem rozrządu. Większe osiągi mogą w rzeczywistości często prowadzić do mniejszego zużycia paliwa. Dzieje się tak dlatego, że silnik jest znacznie bardziej wydajny, gdy pozwala się mu prawidłowo oddychać.

3. Koszty naprawy

Wadą silnika DOHC jest znacznie większa liczba zaworów, wałków rozrządu i części, które mogą się zepsuć. Pojedynczy wałek rozrządu wymaga znacznie mniej części, aby silnik działał prawidłowo.

Jeśli szukasz niezawodnego silnika o niezbyt wysokich osiągach, silnik SOHC jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie!

4. Płynność pracy

Ponieważ silnik DOHC zapewnia również większe osiągi, często można zauważyć, że pracuje on płynniej i nie ma w nim przerw w zapłonie. Wynika to z wydajności i łatwości sterowania fazami rozrządu zaworów.

Jeśli płynność pracy silnika jest dla Ciebie ważna - powinieneś wybrać silnik DOHC.

SOHC I DOHC FAQ

Który silnik jest lepszy: SOHC czy DOHC?

To zależy od tego, czego szukasz. Silnik DOHC jest lepszy pod względem osiągów, ponieważ pozwala uzyskać więcej koni mechanicznych. SOHC jest lepszy pod względem niezawodności. Silnik SOHC zawiera znacznie mniej części, dzięki czemu jest bardziej niezawodny.

Jakie są zalety silnika DOHC?

Silnik DOHC jest dużo bardziej wydajny, dzięki czemu uzyskuje się większą moc. Z tego powodu silnik DOHC charakteryzuje się także mniejszym zużyciem paliwa.

Czy silnik SOHC to dobry silnik?

Silnik SOHC jest dobrym typem silnika, ale zależy to od tego, czego szukasz. Jeśli szukasz niezawodnego silnika, silnik SOHC będzie dla Ciebie dobry. Jeśli zależy Ci na osiągach i dobrym zużyciu paliwa, lepszym wyborem będzie DOHC.

Skąd mam wiedzieć, czy mam silnik DOHC czy SOHC?

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie danych technicznych w instrukcji naprawy samochodu lub w innym podobnym dokumencie. Często można też sprawdzić szerokość cylindra silnika. Jeśli jest on szeroki, prawdopodobnie znajdują się w nim dwa wałki rozrządu, a jeśli jest zbyt wąski, aby pomieścić dwa wałki rozrządu - mamy silnik SOHC.