Jak się przygotować do prania tapicerki samochodowej

/

Trudno uniknąć sytuacji, w której pasażerowie jedzą w samochodzie. Zdarza się to nawet pomimo zakazu kierowcy, a przekąski i krople gazowanych napojów błyskawicznie lądują w tapicerce. Jej stan często pozostawia zresztą wiele do życzenia nawet, gdy wszyscy przestrzegają wspomnianego zakazu. Uporczywe plamy mogą być przecież spowodowane przez kosmetyki, a nawet przez zwykłe błoto.

Wiosną warto zdecydować się na gruntowne pranie tapicerki, wcześniej musimy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czego będziemy potrzebować.

Różne rodzaje tapicerek

Jeszcze przed rozpoczęciem prac powinniśmy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia. Owszem, w sprzedaży dostępnych jest wiele środków czyszczących, w przypadku zdecydowanej większości z nich nie można jednak utrzymywać, że nadają się one do każdego rodzaju tapicerki. Jeśli nie zadbamy o dopasowanie preparatu do naszych potrzeb, efekt może różnić się od oczekiwanego. Co więcej, może się nawet okazać, że uszkodziliśmy tapicerkę. Najdroższa w utrzymaniu jest ta, którą wykonano ze skóry, na rynku nie brakuje jednak również tapicerek polimerowych i bawełnianych.

Czyszczenie tapicerki

Pranie krok po kroku

Każda ma swoje wady i zalety, z istnienia których należy zdawać sobie sprawę. Gdy mamy do czynienia z tapicerką skórzaną, możemy odetchnąć z ulgą, zwykle wymaga ona bowiem jedynie odkurzania, a niekiedy również delikatnego wytarcia mleczkiem na miękkiej ściereczce. Jeśli w naszym samochodzie obecna jest tapicerka tekstylna, jego pranie będzie bardziej skomplikowane. Tym razem niezbędny okaże się odkurzacz lub preparat piorący, choć pomocny może być też opryskiwacz ciśnieniowy. Samo pranie nie ma większego sensu, jeśli wcześniej nie zdecydujemy się na staranne odkurzenie foteli, kanapy, dywaników i podsufitu. Brud często zbiera się w zakamarkach, do których mamy utrudniony dostęp, dobrym rozwiązaniem może się więc okazać zaopatrzenie się w specjalną cienką końcówkę szczelinową przeznaczoną do odkurzacza. Dopiero po odkurzaniu możemy nanosić na tapicerkę pre-spray i właściwy preparat.